Ülkemizde Televizyon ve Hayatımıza Etkileri

2010-11-01 12:06:00

ÜLKEMİZDE TELEVİZYON VE HAYATIMIZA ETKİLERİ

 

Televizyon hayatımıza 1960’larda girdi. O yıllarda ilk defa tanıştığımız bu aracı, gerçek anlamda tanımamız yıllarımızı aldı. Buna rağmen televizyonu çok sevdik. Evimizin başköşesine bir anda oturuverdi. Her geçen gün yenilikleriyle bizleri kendine biraz daha bağlamayı başardı.

1980’li yıllarda TRT(Türkiye Radyo Televizyon) ile renkli yayına geçtik. 80’li ve 90’lı yıllar Türk televizyon tarihinin en önemli dönemlerine denk geldi.  Ekonomik ve sosyal anlamda değişim daha belirgin hale geldi.90’lı yılların başında ilk özel televizyon kanalları yayına başladı. Özel televizyon kanallarından önce TRT’nin yayınladığı her dizi ve program izleyenleri ekrana kilitlerken; özel kanallarla beraber televizyon medyanın en önemli yayın organlarından biri oldu. Böylelikle rekabet televizyonu iyiden iyiye sarmaya başladı. 60’lar ve 70’lerde bir ürün ya da markanın adını duyurması, kendini tanıtması, kalitesine vurgu yapması yeterliyken 80’li ve 90’lı yıllara yaklaştıkça televizyonun etkisiyle bu unsurların yetersizliği fark edildi. Çeşitli sektörlerden birçok firma zaman içinde hedef kitlesine en kolay şekilde ulaşmanın yolu olarak televizyonu gördü. Bu dönemde eğlendiren, bilgilendiren, ürün kalitesine vurgu yapan aynı zamanda hedef kitlede güven duygusu uyandırmayı amaçlayan birçok reklam filmi yapıldı. 90’lı yıllar her anlamda değişim ve gelişimin keskin çizgilerinin yaşandığı yıllardı.

Her yeni yetişen nesil değişim ve gelişimin içinde kendine bir yer edindi. Öyle ki 2000’li yıllardaki çocuklar için ‘içine medya kaçmış’ demek doğru olabilir. Bu çocuklar teknolojinin içine doğdukları içindir ki anne ve babalarının anlamadığı abla ve ağabeylerininse zorlandığı birçok şeyi onlar sadece oyuncak olarak gördü.

Çocukların ve gençlerin teknolojiyle iç içe olması onlar için ne kadar yararlı ya da ne kadar zararlıdır. Bu, tartışmaya açık bir konu olmakla birlikte dönem dönem haberlerde çocukların ve gençlerin izledikleri programlardan etkilendiklerini görüyoruz. Yakın zaman içinde 3 yaşındaki bir çocuğu izlediği çizgi filmden etkilenerek balkondan atlaması buna en iyi örneklerden biri olarak gösterilebilir. Bir yandan da her gün o kadar çok uyaranla(reklam) karşı karşıya kalıyoruz ki birçoğunun farkında bile değiliz. Günümüzde birçoğumuz televizyonun insan üzerindeki etkilerini öyle ya da böyle biliyor. Ki hedef kitleye ulaşmanın en kolay yolu olduğu gibi onu ikna etmenin en kolay yolu olarak da görülüyor. Ancak; gelişen ve değişen teknolojiyle birlikte kullanılan mecralar da değişip gelişti. Öyle ki televizyon artık internet üzerinden de yayın yapar oldu.

 

 

 

7527
0
0
Yorum Yaz